UKRAYNA ÜNİVERSİTELERİ YÖK DENKLİĞİ

 

Ukrayna Üniversiteleri Listesi ve Katalog Buradan cihazınıza indirebilirsiniz 

 

Yurtdışında Üniversitesi Yök Denkliği

Dikkat ! Yurtdışında Türkçe Eğitim veren Kurumlardan alınan diplomalara Denklik YOK !

Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası anlaşmalarla öğrenim dilinin Türkçe olduğu belirlenen programlar veya Yükseköğretim Kurulunca tanınan yurtdışındaki Türkçe yükseköğretim programları dışında( Kıbrıs Üniversiteleri Kırgızistan Manas Üniv.vb. ) , Yurtdışında yükseköğretim kurumlarının açtığı ve öğrenim dili Türkçe olan programlardan alınan diplomalar için yapılan denklik başvuruları reddedilir.

Kaynak :  Yök Resmi Web sitesi : Yök Resmi Web Sitesi Duyurular sayfası ndan detaylı bilgi alabilirsiniz

  

 

Dünya sıralamasında ilk 1000 üniversitede eğitim görecekler için : 

 

Dünyada En iyi ilk 1000 üniversiteden mezun olanlardan  Yök LYS - YGS Puanı istenmez !

Yurtdışında eğitime başladığınız yıl; QS World University Rankings ,  CWTS Leiden RankingUniversity Ranking by Academic Performance (URAP) University Rankings ve Times Higher Education (THE) World University Ranking tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarında ilk 1.000 üniversite içerisine giren üniversitelerde eğitiminizi almışsanız YÖK’e mezuniyet sonrasında denklik için başvurabilir ve direk denklik alabilirsiniz sizlerden LYS- YGS sınav sonuç belgesi istenmeyecektir .

Yök'ün bu konudaki duyurusuna Resmi web sitesinden erişebilirsiniz : www.yok.gov.tr/web/denklikbirimi/duyurular

  

 

 

Ukrayna Üniversiteleri Yök Denkliği 

 

 1. TANINMA

Diplomanıza Yök Denkliği almak için ilk ve en önemli şart üniversitenin yök tarafından tanınmasıdır.Ukrayna'da Temsilciliğini yaptığımız tüm  üniversiteler Yök tarafından tanınmaktadır. Ukrayna üniversiteleri eğitim alacak öğrenciler  Yök denkliği için Eğitim alınacak üniversitenin yök tarafından tanınıp tanınmadığını YÖK e dilekçe vererek sormalısınız . Dilekçenize aldığınız cevabı eğitim sonuna kadar saklamalısınız.

 

2. DENKLİK 

       Yurtdışında Yök Tarafından tanınan üniversitelerden mezun olan öğrenciler  Mühendislik ve Tıp alanlarında eğitim alacak olan öğrenciler dünya sıralaması içerisinde ilk 1000 üniversite içerisine giren üniversitelerden mezun olanlar Büyük ölçüde denklik sınavına alınmadan diplomalarına denklik alma şansı bulunmaktadır . Ukrayna Üniversiteleri Yök Denkliği konusunda Bu bilgi kesin değildir ve Nihayi karar Yök'e Aittir.

 Diğer yandan öğrenciler Seviye tespit sınavı - ( sts) diğer ismi ile denklik sınavına girmeli 100 sorundan 40 soruyu doğru olarak yanıtlamalıdır. Yök Denklik sınavı bölümlere göre senede 2-4 sefer açılmakta olup , yurtdışından mezun öğrenciler denklik sınavına sayısız kere girebilirler.

 

Ukrayna Üniversiteleri Online Katalog buradan cihazınıza indirebilirsiniz  

 

İSTİNSA YURTDIŞINDA HUKUK BÖLÜMÜ 

Yurtdışında Hukuk Bölümü ve Yök denkliği 

Yurt dışında YÖK’ün tanıdığı bir Üniversite’de HUKUK okursanız, mezuniyet sonrası Türkiye’ye dönünce denklik almak için eksik derslerinizi tamamlamanız gerekir.

 Örneğin İngiltere’de - Polonyada - Ukrayna'da kısacası yurtdışında okuduğunuz Hukuk, Türkiye ile alakalı değildir türkiyenin ve ingilterenin kanunları farklıdır.  Türkiyenin hukuk mevzuatı ayrıdır, ingiltereninki ayrıdır.  YÖK, ortak dersleri belirledikten sonra kalan 10-15 civarında bir dersi Türkiye’deki bir vakıf üniversitesindede tamamlamanızı ister. Bu dersleri tamamladıktan sonra Yök'den denklik alabilirsiniz.

Bu da  1-2 yılınıza mal olur.  Bu durum sadece Hukuk Bölümü için geçerlidir.