HARKOV TIP ÜNİVERSİTESİ

 
 

HARKOV TIP ÜNİVERSİTESİ

Harkov Devlet Tıp Üniversitesi - Ukrayna Harkov Tıp Üniversitesi 

 

Üniversite 1805 yılında Harkovda kurulmuştur. Harkov şehri , Ukraynanın Eski başkenti olup , 2.500.000 dan fazla nüfusa sahiptir Harkov Tıp Üniversitesine girişte herhangi bir sınav- mülakat  yapılmamaktadır. Harkov devlet tıp Üniversitesi bölümleri eğitim görmek için lise diploması ile başvurunuzu yapabilirsiniz.

tıpuniversitesi.harkov harkov-tip-universitesi-3 

YÖK DENKLİĞİ ; 

Harkov Ulusal Tıp Üniversitesi diplomaları YÖK Denklik vardır. Üniversite Yök Tarafından tanınmaktadır.Harkov Tıp Üniversitesi Rusça ve İngilizce dillerinde eğitim vermektedir. İngilizce bölümleri fiyatları daha yüksektir. Harkov Ulusal Tıp Üniversitesi Ingilizce Eğitim fiyatları 3500-4800 $ arasındadır. Rusça Eğitim Fiyatları senelik 3000$-3500$

Ukrayna Harkov Tıp Üniversitesi'nde  Eğitim ; Tıp 6 yıl, Diş hekimliği, Eczacılık 5 yıldır. Harkov Ulusal Tıp Üniversitesi bölümleri 8000 den fazla öğrenci eğitim görmektedir.

 

Ukraynada Tıp Okumak 

Ukrayna Üniversiteleri  Eczacılık , Tıp ,  diş hekimliği alanlarında eğitim almak isteyen öğrencilerin sıklıkla tercih ettikleri ülkelerden biridir. Ukraynanın en önemli eğitim şehri olan Kharkov Şehri nde bulunan Harkov Tıp Üniversitesi'nde Tıp Eğitimi alabilirsiniz

Ukrayna'da Tıp Okumak isteyen öğrenciler için lisede  biyoloji - kimya - matematik eğitim almış olmaları şartı aranmakta ve Lisede belirtilen derslerden 60 ve üzeri not ortalamasına sahip olmaları gerekmektedir. Bu ortalamaya sahip olmayan öğrenciler 1 Sene Hazırlık Eğitimi yanında aldıkları Biyoloji kimya ve matematik ek derslerinde 60 ortalamayı tutturmalıdır.

Ukraynada Tıp Eğitimi  için lisans eğitimi 6 yıldır ve üniverstelerin  Ukrayna Üniversiteleri Tıp bölümü için yıllık ücreti ortalama 4000 Dolar civarındadır. Ukrayna'da öğrencinin, konaklama ve sosyal yaşam giderleri dahil toplam masrafı aylık 300 dolar civarındadır

  

Ukrayna Üniversiteleri Online Katalog  buradan Bilgisayarınıza indirebilirsiniz 

 

Harkov Şehri Ukraynanın güneyinde bulunmaktadır . Harkov şehri Ukraynanın Kievden önceki Eski başkenti olup şehir 2 Milyondan fazla nüfusa sahiptir. Harkov şehrinde 6 farklı üniversite ve 18 kampüs bulunmaktadır.

Üniversiteler şehri  Harkov ! ( Kharkiv)

 

Ukraynada Tıp Eğitimi almak isteyen öğrencilerin ilk seçeneği Harkov şehri olmaktadır. Üniversitelerin eğitim kalitesi ve akreditesi şehrin ekonomik ve güvenli oluşu en önemli etkenlerden birkaçıdır. Kharkov şehri , Ukraynanın Üniversiteler şehridir. şehirdeki ortalama öğrenci sayısı 70.000 civarında olup 6000 den fazlası yabancı öğrencidir.

 

Harkov şehri nde eğitim ekonomiktir ! 

Harkov şehri yaşam masrafı : Yurtta kalan 1 öğrencinin gıda ve sosyal hayat bütçesi Aylık 150 $ -250 $ arasında değişmektedir Ulaşım  metro ve Metro kartı ile Aylık 15 Dolar sağlanmaktadır.

Şehiriçi Ulaşım : Harkov şehri oldukça gelişmiş metro ağına sahiptir . Metro ile şehirde çok uygun ekonomik fiyata ve kısa sürede seyahat edilmektedir.

Havayolu ulaşım : Harkov şehrinde uluslararası havalimanı bulunmakta olup , Türkiye ile karşılıklı ( istanbul – izmir –Antalya – Ankara) hergün 2 sefer bulunmaktadır.

 

Diğer Yurtdışı Eğitim Seçenekleri

 

Kazan Federal Üniversitesi - Rusya 

 

En iyi üniversiteler arasında kendisine önemli bir konum kazanan Kazan Üniversitesi , Rusya'nın Kazan kentinde yer almaktadır. 200 yıllık bir tarihe sahip olan bir üniversite olmasının yanı sıra eğitim anlamında iyi bir sentezin olduğu söylenebilir. Aynı zamanda yabancı öğrenci alımı konusunda da son derece esnek olduğu görülmektedir. Kaliteli ve disiplinli bir eğitim anlayışından dolayı birçok farklı ülkeden öğrencilerin tercih ettikleri bilinmektedir. Her yıl binlerce yabancı öğrenci kabul almaktadır. Ülkemizde de yurtdışında okumak isteyen kişilerin ilk tercihlerinden bir tanesi olmaktad

Bu şekilde bir isteği olan kişilerin öncelikle iyi bir eğitin danışmanlığı hizmeti veren firma ile iletişime geçmesi tavsiye edilmektedir. Rusya’da eğitim, yaşam tarzı, ekonomi gibi birçok farklı alanda bilgi alınması bu şekilde olabilmektedir. Bu şekilde alınan bilgilerden sonra çok daha özgüvenli ve bilinçli bir şekilde tercih yapılması sağlanmış olacaktır. Aksi durumlarda ise çok farklı nedenlerden dolayı hayal kırıklığı veya başarısızlık olabilmektedir. Kazan Üniversitesi bölümleri çok farklı alanlarda mevcuttur. Başta tıp, bilgisayar mühendisliği, uluslararası ticaret, uluslararası hukuk gibi bölümler yabancı öğrenciler tarafından çok daha fazla bir oranda tercih edilmektedir.

Ülkemizde bulunan üniversite sınavlarına girme zorunluluğu da bulunmamaktadır. Sadece lise diploması ile kabul alma şansı bulunmaktadır. Bu nedenle oldukça kolay ve yüksek bir ihtimal bulunmaktadır. Birçok bölüm özelinde Rusçanın yanında İngilizce eğitim de verilmektedir. Bu sayede çok daha kısa sürede adapte olunması mümkündür. İngilizce yeterlilik sertifikası bulunmayan ya da sınavda başarısız olan öğrenciler ise ilk yıl hazırlık derslerini almaktadır. YÖK tarafından tanınan üniversiteler arasında olmasından dolayı da Kazan Federal Üniversitesi tercih edilmektedir. Mezun olunduktan sonra yurtiçinde iş bulma imkânı oldukça kolay olabilmektedir. Bunun dışında ise yüksek

 

Ukrayna Üniversiteleri

Yurt dışında eğitim almak isteyen bir çok kişi Ukrayna Üniversiteleri hakkında bilgi edinerek bu ülkede eğitim almaya karar vermektedir.  Fiyat konusunda oldukça ekonomik olan ve dilediğiniz bölümü okumanıza imkan tanıyan bu ülkede, hayat şartları da oldukça ucuzdur. Zaten bu nedenle oldukça fazla tercih edilen bu ülke, her yıl binlerce Türk öğrenciye daha kapılarını açmaktadır. Üniversite hayatına başka bir şehirde devam etmek, farklı kültürlerden onlarca insanı tanımak demektir ve bu da size yıllarca kazanamayacağınız deneyimi kazandıracaktır.

Ukrayna Eğitim

Eğitim konusunda ciddi sorunları olan ülkemizde her öğrencinin hayalindeki mesleği yapabilme imkanı olmadığından, kısıtlı bir maddi durumu olan öğrenciler Ukraynada Üniversite eğitimi almayı tercih ederler. Aylık masrafların ortalama 200 dolar civarında olması ve eğitim ücretlerinin de çok az olması bu ülkenin tercih edilebilirliğini arttırmıştır. Üstelik Rusça konusunda da sağlam bir dil eğitimi alma imkanı sağlayan bu ülkede, mezun olduktan sonra bir çok ticari ilişki de geliştirebilirsiniz. En çok tercih edilen bölümlerden olan mühendislik ve tıp eğitimi almak için bir çok kişinin yararlanacağı Ukrayna üniversitelerinde eğitim ücretsizdir. Sadece harçlar için ücret ödersiniz ve bunlar da çok büyük fiyatlara mal olmaz.

Polonyada Eğitim

Son yıllarda popüler hale gelen Polonyada Eğitim de bir çok kişinin Shengen vizesi büyüsüne kapılarak tercih ettiği ülkelerdendir. Polonya’da da eğitim ve yaşam şartları oldukça ekonomik olduğundan öğrenci dostu olan bu ülkede çok fazla tercih edilir. Üstelik bir çok Avrupa Birliği ülkesini de istediğiniz zaman gezme imkanınız olacağından ciddi bir kültürel birikime de ulaşabileceksiniz. Hem eğitim hem de geniş bir vizyon kazanacağınız yurt dışı eğitimleri ile dilediğiniz ülkede dilediğiniz mesleğin eğitimi alarak diplomanızı salabilirsiniz.