UKRAYNA'DA LİSANS TAMAMLAMA

Ukrayna'da Üniversitelerinde  Lisans Tamamlama – Dikey Geçiş 

 

Ukrayna'da Lisans Tamamlama sadece Mühendislilik Bölümlerinde Mümkündür

 

Ukrayna Üniversiteleri Listesi ve Katalog Buradan cihazınıza indirebilirsiniz 

 

Türkiyede üniversite eğitiminde karşılaşılan sorunlarından birisi, 2 yıllık Meslek yüksek okullarında eğitim alan öğrencilerin, lisans tamamlama - dikey geçişte yaşadıkları zorluklardır.

Ülkemizde her yıl binlerce öğrenci DGS (Dikey Geçiş Sınavı) 'na girmekte ve 4 yıllık bir üniversiteye girmeye çalışmakta, Ukrayna'da lisans tamamlama ile üniversite mezunu olmaya çalışmaktadır. Maalesef bu öğrencilerin pek çoğu daha DGS sınavı aşamasında başarısız olmakta, diğer bir bölümü ise 4 yıllık üniversiteye geçişte zorunlu olan Dil hazırlık ve İntibak eğitimi aşamasında başarısız olmaktadır.

2 yıllık MYO önlisans diplomasını , 4 yıllık lisans diplomasına yükseltmek ülkemizde ortalama 3,5 – 4 sene ek eğitim gerektirmektedir

 

Ukrayna Üniversiteleri Online Katalog buradan cihazınıza  indirebilirsiniz 

 

Bu nasıl mümkün oluyor?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bir MYO öğrencisi DGS sınavından başarılı olsa dahi,sadece belirli üniversitelerde eğitime başlayabilir ve ilk yıl İntibak eğitimi adı altında zor bir eğitim alması gerekiyor.Genellikle 1yıl süren bu eğitim , teknik bölümlerde ise 3 döneme kadar uzayabiliyor. Bunun üstüne 2 yıl da lisans tamamlama eğitimini koyduğunuzda karşınıza 3,5-4 yıl gibi bir zaman çıkıyor.

Ukrayna'da Lisans tamamlama ve Lisans diploması almak için herhangi bir sınava girmek zorunda değilsiniz.

 

Ukrayna'da Diplomanıza Denklik Almak 

Ukrayna'da Teknik üniversitelerine lisans tamamlama yapacak olan öğrencilerin Ukrayna mevzuatı gereği Türkiyede almış oldukları 2 yıllık diplomalarının Ukrayna’da denklik alınması zorunludur.  Diploma denklik işlemi yaklaşık 3-9 ay gibi bir sürede gerçekleşmektedir. Denklik başvurusu Batı Akdeniz Danışmanlık Ukrayna Temsilciliği tarafından yapılabilmektedir. Ukrayna Üniversiteleri dikey geçiş imkanı sadece mühendislik bölümlerinde mümkündür.

Türkiyedeki 2 senelik M.Y.O diplomanıza Ukrayna'da denklik aldıktan sonra Mezun olduğunuz yıllık bölümün içeriğine uygun bir bölüm seçmeniz durumunda ortak derslerinizin kredisini saydırabilirsiniz. 

 

 

Ukrayna'da Lisans Tamamlama sadece Mühendislik bölümlerinde mümkün olmaktadır.

 

 

Ukrayna Üniversitelerine Dikey geçiş ve Detaylar için Batı Akdeniz Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçiniz 

 

Ukrayna Üniversiteleri Online Katalog buradan cihazınıza indirebilirsiniz